CHP’den ikramiye çağrısı

Anayasa Mahkemesinin kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için “yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma” şartı getiren düzenlemeyi “eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı” gerekçesiyle iptali sonrası çok sayıda kamu çalışanın mağdur olacağı belirtildi.

SENDİKALAR VE İKTİDAR CHP’Yİ SUÇLADI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kararın 2 milyonun üzerindeki kamu çalışanını mağdur ettiğini savundu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da CHP’yi suçladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da memurlara toplu sözleşmeler üzerinden verilen hak ve kazanımların CHP’nin, Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu üzerine dün iptal edildiğini belirterek “Hizmet kolunda toplam kamu görevlisi sayısının en az yüzde 2’sini üye kaydeden sendikaların üyelerine aylık 538 TL ödeme yapıyorduk. 2 milyonu aşkın memurumuz bu kapsamda ödemeden faydalanıyordu. Ancak memurlarımızın bu önemli toplu sözleşme kazanımını, CHP, Anayasa Mahkemesi’ne götürmüş ve maalesef bu ödemeye ilişkin düzenleme dün itibarıyla Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Bu iptal kararıyla, ikramiyeden yararlanan 2 milyonu aşkın kamu görevlimizin aylıklarında, maalesef 345 TL azalma meydana gelecektir” dedi.

“TOPLAYALIM MECLİSİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ise yaşananların ardından “Hemen toplayalım Meclis’i, kanunu çıkaralım, tüm sendikalı kamu emekçilerine ilave 345 lira ikramiyeyi verelim. Biz zaten CHP olarak en başından beri bunu söylüyoruz. Ayrım olmasın, herkese üst düzey ne deniyorsa o verilsin. Memur-Sen bir çağrı yapacaksa, bunu yandaşı olduğu iktidar partisine yapmalı. Sadece kendi üyelerinin değil, tüm kamu emekçilerinin haklarını savunmalı” açıklaması yaptı.

Taşçıer “Tüm sendikalı kamu emekçilerine ilave 345 lira ikramiyeyi verelim. Biz zaten CHP olarak en başından beri bunu söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x