Bloomberg: Merkez’in gece yarısı hamleleri finans sektörünü tedirgin ediyor

Türk Lirası’ndaki değer kaybı devam ederken, yaklaşan seçimler öncesinde ekonomi yetkilileri faiz artırmaktan kaçınarak eski yöntemlere geri dönmek zorunda kalıyor.

ABD’li finans ajansı Bloomberg’e göre, seçimlerin yaklaşması ve liranın değer kaybetmesi, Türk politika yapıcılarını eski alışkanlıklarına geri dönmeye zorluyor. Para politikası yetkilileri, faiz artışı yerine bankaları çeşitli yöntemlerle idare ederek Türk Lirası’nı kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Bloomberg, bu düzenlemelerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyi yönetmek üzere kurduğu yeni ekibe rağmen, ultra düşük faizlerin uygulandığı önceki dönemin yaklaşımından ödünç alındığını belirtiyor.

Ekonomistler, bu politikanın seçim öncesi dönemle benzerlik taşıdığını, ancak bazı farklılıklar da olduğunu söylüyor. Koç Üniversitesi’nden Selva Demiralp, önceki dönemde geleneksel olmayan politikaların yan etkilerini hafifletmek için alternatif araçlar kullanıldığını, şimdi ise amaçlanan şeyin önceki dönemden miras kalan sorunlar nedeniyle zayıflamış bir ekonomi üzerinde faiz artışlarının etkisini artırmak olduğunu söylüyor.

Bloomberg’e göre, Merkez Bankası’nın gece yarısı kararnameleri ve diğer müdahaleleri finans sektöründe tedirginlik yaratıyor. Ekonomist Haluk Bürümcekçi, “Merkez Bankası’nın faiz artırım kararlarını bağımsız olarak alamayacağı için yan tedbirlerle politikayı güçlendirmeye çalıştığı görüşü güçleniyor. Son dönemde sadeleştirme adımlarındaki ilerleme tersine döndü ve en azından yerel seçimlere kadar bu yönde benzer adımlar atılacağını düşünülüyor” dedi.

Bloomberg ekonomisti Selva Bahar Baziki ise, “Mevzuat değişiklikleri yoluyla sıkılaştırma, gerçek bir politika faizi artışı için mükemmel bir ikame değildir. Enflasyon beklentilerinin kötüleşmesine katkıda bulunabilir” ifadelerini kullanıyor. Bloomberg, Merkez Bankası’nın ana akım önlemlerden uzaklaşma eğiliminin kısa ömürlü olabileceğini ve seçimlerin ardından faiz artırımlarına dönülebileceğini belirtiyor.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x