Emekli maaşı 17.002 TL’ye tamamlanacak ‘Seyyanen zamda sosyal yardım formülü’

Emekli aylıklarının geliştirilmesi için planlanan adımların yol haritaları, ekonomi yönetimine sunulmaya başladı. Bu çerçevede, AK Parti yönetimi çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor. Bu senaryolar arasında, emeklilere hane başına ek gelir desteği sağlanması özellikle önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Bu senaryoda, Aile ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı tarafından ayrılan bütçe, emeklilere yönelik sosyal yardımları içerecek şekilde kullanılacak. Aylık geliri asgari ücretin altında olan emeklilere, nakdi olarak yakıt, doğal gaz, elektrik, su ve gıda yardımı sağlanacak.

EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ SEÇİM SONRASINA KALDI

Yardımdan faydalanmak isteyen emekliler, ek gelirlerinin olmadığını ve kirada oturduklarını belgeledikleri takdirde nakdi destek ödeneğinden yararlanmaya hak kazanacak.

Seçim sonrasında değerlendirilmek üzere planlanan düzenleme, Meclis’e gönderilmek üzere uygun bulunursa, emekli, dul ve yetim aylığı alan hanelerin toplam gelirleri 17 bin 2 lira seviyesine yükseltilecek.

498 MİLYAR LİRALIK PASTADAN PAY AYRILACAK

Emeklilerin, emekli aylığı dışında herhangi bir gelire sahip olmaması ve kira ile oturuyor olmaları durumunda, düzenlemelerden faydalanabilmeleri için belirli şartlar aranacak. Bu şartlara uyan emeklilere, nakdi değil ayni destekler sağlanacak. Bu desteklerin finansmanı için genel bütçeden ayrılan 498 milyar liralık ödeneğin kullanılacağı öğrenildi.

Türkiye’de 16,5 milyon emekli bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 3 milyonu 10 bin ila 17 bin lira arasında emekli aylığı almakta.

Desteklerle bu gelir farkının azaltılması hedefleniyor. Planlanan düzenleme, ev kirası ödeyen ve ikinci bir geliri olmayanların gelirini artırmayı amaçlanıyor.

EVİ OLAN DESTEKTEN FAYDALANAMAYACAK

Toplumsal paydaşlık gelirlerinden emeklilerin de yararlanabilmesinin önünün açılacağını ifade eden kaynaklar şunları söyledi: “Tek geliri 10 bin lira ise bir emeklinin hanesinde sıkıntı var, demektir biz bu alana da müdahale etmek zorundayız. Yeni dönemde en alt hane gelir seviyesine göre, emeklinin durumunu düzeltecek bir çalışma yapmak durumundayız.

Bu çerçevede, emeklilerin aylık gelirinin dışında ikinci bir gelirinin olup olmadığının sorgulanması gerekiyor. Kirada oturuyorsa ve ikinci bir geliri yoksa, yani şartlardan herhangi birini yerine getiriyorsa o kişiye sosyal destek sağlanabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x