Kronik İşsizler Arttı, 2 Milyonu Geçti! O Yaş Grubu Çok Şansız

Yaşam şartları giderek zorlaşırken iş arayanların işsizlik süreleri de uzuyor. İŞKUR’un verilerine göre, kuruma kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 476 bine ulaştı.

Geçen yılın aynı dönemine göre kuruma kayıtlı işsiz sayısı yüzde 13 azalmasına rağmen, kayıtlı işsizlerin yüzde 21’ini 25-29 yaş grubundaki gençler oluşturdu.

‘HER 100 KİŞİDEN 22’Sİ 25-29 YAŞ’

Kayıtlı işsiz sayısının azalmasına rağmen iş arayanların bekleme süreleri uzuyor. İŞKUR’a kayıtlı uzun süreli işsiz sayısı geçen yılın şubat ayına göre yüzde 11’in üzerinde artarak 642 bin kişiye yükseldi. Uzun süredir iş için bekleyen her 100 kişiden 22’si 25-29 yaş grubundan oluştu.

Yaş aralığı genişletildiğinde ise uzun süreli işsizlerin yüzde 36’sını 25-34 yaş grubundaki gençler oluşturdu.

EMEKLİLER KUYRUKTA

Sefalet ücreti olarak nitelendirilen emekli aylıkları ile geçinemeyen emekliler çalışmaya devam etmek zorunda kaldı. Bu da emeklilik çağına gelmiş yurttaşların İŞKUR sırasına girmesine neden oldu. Kuruma kayıtlı 60 yaş ve üzeri işsizlerin sayısı 28 bine ulaşırken bu yaş grubundaki 6 bin 500 kişi bir yıldan uzun süredir İŞKUR kapısında bekliyor. Geçen yılın aynı döneminde İŞKUR’a kayıtlı 60 yaş ve üzeri işsizlerin sayısı 21 bin 968’di.

İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının zorlaştırılması ve işsizlik sigortası kaynaklarının amacı dışında kullanılması sebebiyle işsizlerin büyük çoğunluğu ise işsizlik ödeneğinden faydalanamıyor. Ocak itibarıyla işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı 151 bin 577 olurken yalnızca 77 bin 952 kişi işsizlik ödeneğinden faydalanabildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x