Macron’un açıklamalarına Rusya’dan çok sert tepki: ‘Paranoyak’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa ülkelerinin tepkisine rağmen Ukrayna’ya NATO askeri gönderilebileceğini yeniden dile getirmesi tartışma yarattı.

Fransa’nın ev sahipliğinde 26 Şubat’ta düzenlenen Ukrayna’ya destek konulu konferansın kapanışında konuşan Macron, “Rusya’nın bu savaşı kazanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız” demişti. Bu amaca ulaşmak için “her şeyin mümkün olduğu” mesajını veren Macron, Ukrayna’ya asker göndermenin “ihtimal dışı” bırakılmaması gerektiğini belirtmişti.

Macron’un bu sözleri üzerine Avrupalı siyasiler, NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’ya askeri birlik göndermeyeceğini bildiren açıklamalar yapmıştı.

RUS İSTİHBARAT ŞEFİ: ÇILGINCA

Fransa Cumhurbaşkanı, France 2 ve TF1 televizyonlarının ortak yayınına katılarak tartışmalı öneriyi yeniden gündeme getirdi. Ukrayna’ya askeri birlik gönderme konusunda Macron, “Tüm bu seçenekler mümkün, bunun tek sorumlusu Moskova rejimi olur” dedi.

Rusya’nın Ukrayna-Rusya savaşını kazanması halinde Avrupa’nın kredibilitesinin sıfıra ineceğini söyleyen Macron, Avrupa’nın Rusya’yla savaşa hazır olması gereltiğini de ifade ederek “Tek hedefimiz var; Rusya savaşı kazanamaz ve kazanmamalı” diye konuştu.

Macron’un bu açıklamasına Rusya’dan yanıt geldi. Rusya dış istihbarat şefi Sergey Narışkin, Macron’un Ukrayna’ya NATO akeri gönderme fikrine çok sert tepki gösterdi.

Narışkin, bu açıklamaların “çılgınca ve paranoyakça” olduğunu belirterek bu önerinin “çok tehlikeli ve sorumsuzca” olduğunu yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x