OpenAI, Sora Yapay Zeka Video Uygulamasını Bu Yıl İçerisinde Herkese Açacak

OpenAI tarafından Şubat ayında Sora adlı yeni yapay zeka video oluşturma uygulaması duyurulmuş ve uygulama yetenekleri ile büyük dikkat çekmişti. Tabii ki herkes Sora’nın ne zaman herkese açılacağını merak etmeye başlamıştı ve OpenAI net olmasa da bir zaman aralığı vermiş durumda.

OpenAI şu ana kadar yalnızca birkaç davetli kullanıcının Sora’yı denemesine izin verdi. Bunun nedeni şirketin Sora’yı kullanımı güvenli hale getirmek istemesi. Öte yandan, OpenAI Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati, The Wall Street Journal‘a verdiği yeni bir röportajda, mevcut planın Sora’yı 2024 sonlarında halka açmak olduğunu belirtti.

Sora ve aslında tüm metin istemi tabanlı yapay zeka araçlarıyla ilgili endişelerden biri, büyük dil modelleri için verilerin nereden geldiği. Sora örneğinde ise Murati, OpenAI’ın lisansladığı Shutterstock içeriğini kullandığını söyledi. Ancak daha fazla veri kaynağı açıklamayı reddetti ve bunların “kamuya açık veya lisanslı verilerden” geldiğini söyledi.

Sora şu anda yalnızca sessiz videolar oluşturabiliyor ve bu klipler oluşturma işlemi sırasında düzenlenemiyor. Murati, OpenAI’ın düzenleme araçlarının yanı sıra Sora’nın kliplerine ses ekleme üzerinde çalıştığını söyledi.

OpenAI’ın Sora’yı halka açık olarak kullanmak için ne kadar ücret talep edeceğine dair bir bilgi de henüz yok. Murati’ye göre OpenAI, Sora’yı DALL-E 3 yapay zeka sanat yaratıcısına uyguladığı fiyatla benzer şekilde fiyatlandırmak istiyor. Ancak Mira, Sora’nın güç ve destek açısından OpenAI için “çok daha pahalı” olduğunun da altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x