Rusya’dan sonra İran… Türkler hedefte: Beş şirkete yaptırım

ABD, Rusya’nın ardından İran ile çalışan şirketlere de yaptırımlarını sürdürdü. ABD Büyükelçiliği görevlileri Türk firmalarını ‘Rusya ile alışverişi kesin’ diye tehdit ederken, ABD Maliye Bakanlığı da İran bağlantılı olduğu için Türkiye’deki 5 şirket ve 2 kişiye yaptırım uyguladı. ABD Maliye Bakanlığı çarşamba günü, İran’ın nükleer silah programlarını destekleyen İran, Türkiye, Umman ve Almanya merkezli üç tedarik ağını yaptırımlarla hedef aldı.


İLGİLİ HABER:

ABD elçilik görevlileri sokağa indi… Türk firmalara yaptırım tehdidiGüncel

Yaptırım listesinde, adresi Türkiye’de bulunan beş şirket ve iki Türk vatandaşı bulundu. Nerinaazad’da yer alan habere göre bakanlık açıklamasında, yaptırımlara konu olan tedarik ağlarının İran’ın balistik füze, nükleer ve savunma programlarını desteklediğini bildirdi.

SAVUNMA SANAYİ

Açıklamaya göre, yaptırım uygulanan tedarik ağları, İran’a füze yapımında kullanılabilecek karbon fiber, epoksi reçine ve benzeri ürünleri sağladı. Bu ürünler, İran Devrim Muhafızları (IRGC) Hava-Uzay Kuvvetleri’nin altındaki Kendi Kendine Yeterlilik Cihad Örgütü’ne, İran Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Komutanlığı’na, İran Atom Enerjisi Örgütü’ne bağlı İran Santrifüj Şirketi’ne ve ABD’nin geçmişte hedef aldığı İran’daki bazı savunma sanayi şirketlerine gönderiliyordu.

ABD’DEN ‘DEVAM EDECEĞİZ’ AÇIKLAMASI

Yaptırımlarla ilgili olarak ABD Maliye Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson, şu açıklamada bulundu:

“İran, karmaşık ve gizli tedarik ağları aracılığıyla, dünya genelindeki haydut aktörlere çatışmaları körükleyen ve sayısız sivilin hayatını riske atan silah sistemleri sağlamayı amaçlıyor. ABD, bu ağları engellemek ve İran’ın insansız hava araçlarının ve füzelerinin yayılmasına yardımcı olacak ülkeleri sorumlu tutmak amacıyla elindeki araçları kullanmaya devam edecek.”

RUSYA İÇİN DE KAPI KAPI GEZİYORLAR

Öte yandan ABD, Rusya için de benzer uygulamalarını sürdürüyor. Ancak Türkiye, Birleşmiş Milletler kararı olmadığı için Batı’nın Rusya yaptırımlarına taraf değil. Bu yüzden ABD finansal sistem üzerinden Türk firmalarına baskı uyguluyor. Son olarak Türkiye’de faaliyet yürüten ABD Büyükelçiliği ve konsolosluk görevlilerinin, Rusya ile iş yapan Türk firmaları ve finans kuruluşlarını ziyaret edip, yaptırım listesine eklemekle tehdit ettiği ortaya çıktı. Aydınlık’ın ulaştığı firma temsilcileri, ABD görevlilerinin kapı kapı dolaşarak ya da ABD’nin elçilik binalarına doğrudan davet ederek tehdit ettiğini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x