Yarın Sabah Başlıyor! Altın Fiyatlarında Haftalar Sonra Bir İlk Yaşanacak

Nisan ayına rekor yükselişler başlayan altın, uzun bir aradan sonra yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı.

Yılın ilk çeyreğinde ABD Merkez Bankası’nın başlayacağı faiz indirimlerinin gecikeceğinin ortaya çıkmasıyla birlikte tartışma konusu haline gelen ons altın, jeopolitik risk faktörünün tavan yapmasıyla birlikte hızlı bir yükseliş serisi yakaladı.

Orta Doğu’da tırmanan kriz, kripto yatırımcısı ve geleneksel araçlarda varlıklarını değerlendiren milyonlarca insanı altın tarafına yönlendirdi.

Piyasaların, bölgesel bir savaş çıkması halinde yaşanacakları erkenden fiyatlaması üzerine altın tarafında yaşanan yükseliş, xauusd paritesini geçtiğimiz hafta 2431 dolar bandına kadar sürükledi.

Fiyat dalgalanmaları altın yatırımcısında “Nereye kadar yükselecek?” sorularına neden olurken, bu meraka piyasa uzmanı İslam Memiş yanıt verdi.

Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan Memiş, altın tarafında yaşanan yükselişin organik olmadığını ve jeopolitik risk faktörü nedeniyle meydana geldiğini belirterek, emtia fiyatlarında teknik düzenlemelerin ve kar satışlarının sonucunda büyük geri çekilmelerin yaşanacağını belirterek yatırımcılara şu uyarılarda bulundu…

“YARIN BAŞLAYIP GÜNLERCE SÜREBİLİR”

Son aylarda altın tarafında büyük yükseliş hareketleri gördük. Özellikle İsrail ve İran arasındaki gerilim, emtia piyasasında adeta tarihi seviyelerin görülmesine neden oldu.

Ancak altın tarafında henüz beklenen kâr satışları gelmiş değil. Bu nedenle altın fiyatlarında belki de yarın başlayacak ve haftalarca günlerce sürecek bir düşüş trendi görülebilir.

Savaşın çıkmayacağının kesinleşmesi ve tarafların sakinleşmesi halinde altında bir teknik düzenleme yaşanacağını tahmin ediyorum. Ons altın için 2200 dolar seviyesi güçlü bir destek oluşturuyor olsa da, kademeli yaşanacak düşüşler ile şu anki seviyelerden yaklaşık 200 dolar bir düşüş görülebilir.

“BU ALTIN TÜRLERİNİ ALMAKTAN UZAK DURUN”

Fiziki taraftaki altın ile gösterge kur tarafındaki farklılıklar da sürmeye devam ediyor. Elbette altın bulabiliyorsunuz ancak çeyrek ya da yarım altın, cumhuriyet altını gibi ürünlerde çok yüksek işçilik bedelleri ödemek zorunda bırakılıyorsunuz. Bu işçilik bedelleri son haftalarda nispeten kapanmış durumda ancak hala yüksek seviyede görülebilir.

Bu nedenle, şu anda sarrafiye grubu altın türlerini almaktan uzak durmakta fayda var. Mutlaka fiziki altın alacaksanız tercihiniz gram altın olsun. Bu kadar uçuk işçilik bedellerinin bir artıp bir azalmasının tek sebebi ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından altın üretiminin yalnızca darphane ile sınırlı tutulmaya devam edilmesi.

Darphane açıklama yapıyor ve hafta sonu ek mesai yapıldı diyor. Bunların elbette hiçbir anlamı yok çünkü onlarca altın rafinerisine yetki verilmesi halinde, böyle dev bir işçilik bedeli ödemek zorunda kalmayacak insanlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x